Menstruacija, poznata i kao menstrualni ciklus, prirodan je fiziološki proces koji se javlja kod većine žena u reproduktivnom periodu. Ovaj ciklus podrazumeva redovno krvarenje iz materice koje obično traje od 3 do 7 dana. Menstrualni ciklus kontrolisan je hormonima, a njegova svaka faza ima svoju specifičnu ulogu.
Prva faza ciklusa počinje prvog dana menstruacije. U ovom periodu, nivo hormona estrogena je nizak, što dovodi do otpuštanja jajne ćelije iz jajnika. Ova faza, poznata kao folikularna faza, može varirati u trajanju, ali je prosečno oko 14 dana.
Nakon folikularne faze, ulazi se u ovulatornu fazu. Tokom ovulacije, jajna ćelija putuje kroz jajovode u matericu. Ako dođe do oplodnje spermatozoidom, može doći do trudnoće. U suprotnom, neoplođeno jajašce i endometrijum, unutarnji sloj materice, izlaze iz organizma kroz vaginu, što rezultira početkom menstrualnog ciklusa.
Treća faza ciklusa je lutealna faza. Ako nije došlo do trudnoće, nivo progesterona raste kako bi pripremio endometrijum za sledeći ciklus. Ako dođe do začeća, trudnoća će sprečiti menstruaciju tokom narednih devet meseci.
Menstrualni ciklus
Menstrualni ciklus često prati niz fizičkih i emocionalnih simptoma poznatih kao PMS (predmenstrualni sindrom). Ovi simptomi mogu uključivati promene raspoloženja, nadutost, osetljivost dojki i bol u donjem delu stomaka. Različite žene mogu iskusiti različite simptome i intenzitete.
Za većinu žena, menstruacija je redovan deo života, ali može biti i izvor nelagodnosti i bola. Bol tokom menstruacije, poznat kao dismenoreja, može varirati od blage nelagodnosti do intenzivnih grčeva. Toplota, analgetici i odmor često pomažu u ublažavanju ovih simptoma.
Socijalni i kulturni aspekti menstruacije igraju značajnu ulogu u životima žena. U mnogim društvima, menstruacija je okružena tabuima i stigma, što može otežati otvoreni razgovor o ovom prirodnom procesu. Međutim, u poslednjim godinama, pokreti za menstrualnu pravdu i obrazovanje postaju sve prisutniji kako bi se prevazišle predrasude i pružila podrška ženama širom sveta.
U zaključku, menstruacija je neizbežan deo života većine žena. Razumevanje ovog fiziološkog procesa, zajedno sa podrškom i obrazovanjem, može doprineti poboljšanju dobrobiti žena i smanjenju stigme povezane s menstruacijom.
Tabu tema
Nažalost, menstruacija je još uvek velika TABU tema u Srbiji. Devojčice sve ranije i ranije dobijaju menstruaciju, stide se da o tome pričaju sa roditeljima, a roditelji generalno ne razgovaraju dovoljno sa svojom decom. Zato morate razgovarati sa svojom decom. Naročito u školskom dobu. Devojčice imaju veliki stid ako menstruaciju dobiju na času. Zato ih opremite SAFE menstrualnim gačicama da im menstrualni sadržaj ne probije na pantalone i tako se ne osramote dodatno.